2: pátý pokoj

12.09.2019

Pátý pokoj -

abstraktní prostorová hra

Vytvoření prostor podle určitých pravidel. Při tvorbě prostoru se praktikují znalosti o kompozičních principech, zejména geometrie, měřítku (relativní a ve vztahu k lidem), učení o tektonice, vědomé ovládání hmoty, vymezení prostoru ohraničením, chápání prostoru, těžiště, působení světla a stínu, práce s atmosférou:

Jde o to, navrhnout chytře pět pokojů.

Jednoznačně jsou dány vztahy mezi jednotlivými pokoji, jejich vzájemné proporce a požadavky na vstup a osvětlení. Jednoznačně je dána maximální míra propojení a překrývání jednotlivých pokojů.

Nejde o funkci jednotlivých pokojů, o vsazení do pozemku ani o orientaci jednotlivých pokojů ke světovým stranám. Nejde o použité materiály. Jde o prostorový koncept, atmosféru, základní konstrukce, osvětlení, propojení. Je to prostorová hra.

Úloha nutí k prostorovému přemýšlení chápání prostorových souvislostí, představy a návrhy se podle základních architektonických pravidel musí převést do dvourozměrných plánů. Myšlenka se musí jasně a srozumitelně prezentovat.

Prostor je tedy nutné koncipovat s plným uvědoměním vzájemného působení jednotlivých prvků a plnou kontrolou nad prostorem. Je třeba si uvědomovat používané principy a na návrhu prověřovat jejich působení (otevřený/zavřený, veřejný/soukromý, vystavený/skrytý, průhledný/neprůhledný, plný/prázdný, masivní/prosklený atd..)



Pravidla:

1. Výchozí schema pro práci na návrhu je čtverec rozdělený na čtyři stejně velké díly - čtyři pokoje. Malý šedý obdélník představuje pátý pokoj.

2. Velikost a tvar jednotlivých pokojů, včetně pátého, je libovolný. Velikosti jsou relativní, vzájemné velikostní proporce jsou pevně stanoveny schématem: pátý pokoj je 5 % z celkové velikosti základního čtverce (lze vycházet z plochy nebo z objemu, v ideálním případě je ve vztahu obojí). O tuto plochu či objem jsou ostatní pokoje zmenšeny (jeden nebo všechny čtyři, nemusí být zmenšeny rovnoměrně).

3. Další doplňující prostory nezbytné pro návrh jako chodby, schody apod... se odečítají z jednotlivých pokojů stejně jako pátý pokoj.

4. Tloušťka stěn, umístění otvorů, schodů nebo jiné změny výškových úrovní uvnitř objektu potřebné pro vytvoření kompozice a splnění pravidel jsou libovolné, velikosti relativní (široké možnosti pro práci s prostorem - plno x prázdno, propojování prostor, prostorová představivost).

Po vytvoření koncepce návrhu se relativní rozměry přizpůsobí měřítku člověka a konkrétní rozměry, tzn. měřítko musí být definováno.

5. Pozemek, na kterém objekt bude umístěn včetně kontextu s širším okolím, střecha a orientace ke světovým stranám, případné použité materiály nejsou podstatné pro abstraktní prostorovou hru. Nic z výše uvedeného nemusí být definováno.

6. Maximální výška návrhu nesmí být větší než největší z rozměrů celkového půdorysného tvaru.

7. Do návrhu se mohou přidávat stěny, chodby, schody, rampy, avšak žádný z těchto prostor nesmí svým významem a velikostí konkurovat hlavním čtyřem pokojům.

8. Přístupy do pátého pokoje musí být dva: jeden z exteriéru, druhý z interiéru, resp. z jednoho ze čtyř pokojů.

9. Každý ze čtyř pokojů musí být zpřístupněn z dalších dvou, nepočítaje pátý pokoj.

10. Průchod do pátého pokoje (chodba) může být přidán v případě, že pátý pokoj není přilehlý k obvodu. Půdorysně musí být tato chodba umístěna alespoň z části podél jednoho ze čtyř pokojů.

11. Obvodové zdi jsou tvořeny min. ze 75% čtyřmi hlavními pokoji. Zbylých 25% zůstává pro chodby a pátý pokoj.

12. Všechny pokoje včetně pátého musí mít přirozené osvětlení. Pátý pokoj bude mít otvor veliký nejméně 15% z celkové plochy jeho stěn a minimální výška otvoru bude ve skutečném měřítku 1500 mm.

13. Maximálně 25% z plochy čtyř hlavních pokojů může prostorově procházet pod nebo nad jinou místností.


Požadované odevzdání:

Konečný výstup na finální prezentaci - ateliérovou výstavu:

1. Brožura 20 x 20cm, svázána kovovým hřbetem

2. Model 1:50

ad 1 Brožura:

Jednotlivé výstupy na šedých a černých listech formátu 20 x 20 cm (návrh rýsujete na formáty A3 v měřítku 1:50 (1:100 u vyjímečně velkých staveb), a to včetně perspektiv! všechny plány souží i jako podklad pro výrobu modelu, výsledné měřítko v brožuře, aby se vešlo na malé formáty bude 2x větší- 1.100, vyjímečně 1:150 až 1:200 (jen pokud by se nevešlo na předepsaný formát).

Perspektiva bude vynášená, přesná, kresba kultivovaná, vystínovaná včetně vržených stínů.

Originály lze skenovat a tyto naskenované obrázky tisknout na šedé či černé listy (u černých existuje inverzní tisk, ale je to komplikované, tady počítejte s ruční prací) nebo lze ručně překreslit. Text z počítače nebo velmi pečlivým tiskacím písmem.

Brožura bude ještě doplněna o další listy o soklíku a o vzniku vašeho prvního domu. Proto nechte sešití brožury až na ateliérový týden, připravujte jednotlivé listy a doplňujte průběžně.

Obsah (jednotlivé listy):

  1. titulní strana - Logo
  2. Schema vzniku kompozice
  3. Schema přepisu do soklíku
  4. Schema vzniku stavby
  5. Textová zpráva - koncept návrhu
  6. všechny půdorysy (minimálně) 1:100
  7. 1 řez a 4 pohledy 1:100
  8. Perspektiva vnější
  9. Perspektiva vnitřní (vyjádření prostorové atmosféry)
  10. další volitelné přílohy: fotky modelů, inspirační zdroje, důležité nebo zvlášť podařené skici apod....


ad 2 Model

materiál: šedá lepenka tl. 2mm /bez vlnky, kompaktní lisovaný materiál

měřítko modelu 1:50

celková maximálni půdorysná velikost 42x 42 cm (pokud by se nevešlo do požadovaného formátu, nutné zvolit alternativní měřítko 1:100)

© 2019 zan buřičová králík
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky